Anna Andruszkiewicz in memoriam

14 marca 1923- 28 czerwca 2021

Region kulturowy –północna Suwalszczyzna

Anna Andruszkiewicz nauczyła się pieśni od swej mamy i babci oraz okolicznych śpiewaków (których w ostatnich trzydziestu latach samodzielnie nagrywała).

Bardzo lubiła śpiewać pieśni o niebanalnych tekstach, w których to pieśniach czuła się najlepiej. 

Sama czterokrotnie (w 1991, 2001, 2009 i 2016 roku) zostawała laureatką kazimierskiego festiwalu (trzykrotnie drugie nagrody w kategorii śpiewak- solista, zaś na jubileuszowym 50 festiwalu w 2016r. - otrzymała nagrodę pierwszą). 

W maju 2016 roku otrzymała w Warszawie szczególnej rangi (jako jedna z dwóch muzyków ludowych) honorową nagrodę ogólnopolskiego festiwalu „Nowa Tradycja”. 



W 2014r. została uhonorowana prestiżowym brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury.

W 2006 roku otrzymała medal 40 –lecia kazimierskich festiwali.

W lipcu 2016r. (podczas Suwalskiego Jarmarku Folkloru) Zarząd Powiatu Suwalskiego wręczył Annie Andruszkiewicz honorowy medal im hrabiego Ludwika Michała Paca.




W 2019 r. Anna Andruszkiewicz otrzymała najważniejszą dla twórców ludowych nagrodę- Nagrodę Oskara Kolberga. Wręczenie nagród nastąpiło w Zamku Królewskim w Warszawie.


Wyróżnienia za zasługi dla kultury ludowej - Nagrody im. Oskara Kolberga - odebrali w czwartek 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie twórcy i instytucje. Kultura ludowa jest jednym z fundamentów tworzących polską tożsamość - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.




Podczas 54 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (29 sierpnia 2020) za zaśpiewanie pieśni ze swego repertuaru- Anna Andruszkiewicz otrzymała I nagrodę oraz honorową Basztę Kazimierską dla najbardziej zasłużonych artystów ludowych uczestniczących w kazimierskich festiwalach.


Kilkadziesiąt nagrań lokalnych pieśni w jej wykonaniu znajduje się w Archiwum Radiowego Centrum Kultury Ludowej (rejestrowane zarówno podczas kolejnych festiwali kazimierskich, jak i przez ekipę wyjazdową RCKL w jej domu). 

Wiele nagrań znajduje się również w archiwum Instytutu Muzykologii poznańskiego UAM (zarejestrowane zostały podczas obozu etnomuzykologicznego w 1988 w Wiżajnach kierowanego przez profesorów Jana Stęszewskiego i Bogusława Linette).

Jej nagrania dostępne są m. in. w opublikowanej przez RCKL serii „Muzyka Źródeł” (CD nr 9- „Suwalszczyzna i Podlasie”. Na tym kompakcie zamieszczone są dwie pieśni w jej wykonaniu: ballada „Zaszumiała w sadeńku traweńka” oraz pieśń przedweselna „Ej pohulaj jeleniu”. 

Przez ponad 20 lat prowadziła dziewczęcy zespół „Młode Jezioranki” z Wiżajn, które wielokrotnie (solowo bądź zespołowo) startowały z sukcesami w kolejnych kazimierskich festiwalach. 

Anna Andruszkiewicz otrzymała przed 20 laty indywidualne członkostwo w dziedzinie folkloru Stowarzyszenia Twórców Ludowych.


Autor tekstu: Mirosław Nalaskowski